Przepisy

Przepisy

Placek Grahama

Placek Grahama1

Śrut pszenny ugniata się z wodą, mlekiem, wielu rodzynkami i źdźbłem młodzi na ciasto, dodaje cokolwiek masła lub dobrej oliwy, urabia, skoro si…ę ciasto podniosło, na podługowate placki i piecze porządnie w piecu. Jest to luźne, bardzo smaczne pieczywo.

W ten sam lub podobny sposób można także pieczywo to z mąki owsianej lub z śrutu owsianego upiec. 

 

Takie rady dawano w XIX wieku, a dalej było tak:

Dla swojej nadzwyczajnej wartości pożywnej którą owies posiada , jest chleb owsiany w pewnym względzie nawet lepszym od chleba z śrutu pszennego.

Przyrządza się go:

Z śrutu owsianego (usuwając łuski).

Z mąki owsianej (używana do tego mąka powinna w 100 częściach wagi ziarnkowej mniejwięcej 60 części mąki i 40 części otrębów zawierać).

Z maki owsianej i śrutu pszennego, od każdego mniejwięcej po połowie.

Rodzynki, dobre jabłka są bardzo stosowne do wymieszania do chleba owsianego.

Zamiast wody można także mleka użyć, albo tylko po części albo też zupełnie.

Zaleca się chleb ten cokolwiek przykwasić, aby go uczynić smaczniejszym i dla słabowitych narządów trawienia strawniejszym.

Smak gorzki chleba tego pochodzi od złej jakości owsa.

Dobrą potrawa jest także kaszka owsiana z rodzynkami lub jabłkami. W wielu górzystych okolicach niemieckich żyło się dawniej najwięcej owsianą kaszką. Przy takiem spożywaniu wyrosło ładne, silne pokolenie z różowemi policzkami, jak się je dzisiaj rzadko napotyka…

 

1 Z encyklopedii „Nowe lecznictwo przyrodnicze” autorstwa F.E. Bilz nauczyciela leczenia przyrodniczego i założyciela zakładu dla leczenia sposobami naturalnymi w Dreźnie-Radebeul. Wydawca: Księgarnia i Instytut Sztuk Pięknych Spółka Akcyjna, Poznań (1905)

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>